Thursday, July 6, 2017

Konsolidacja zadłużenia, kiedy niezbędna?

Dostęp do kredytu gotówkowego jest coraz łatwiejszy. Jeżeli posiadasz potwierdzone dochody i ograniczone wydatki w gospodarstwie domowym, a jednocześnie charakteryzujesz się niezła umową nie ma właściwie problemu z podpisaniem umowy kredytowej. Korzystanie jednocześnie z kilku kredytów to bardzo popularna reguła. Główny problem takiej konfiguracji to zwiększone koszty przelewów, różne rodzaje odsetek i terminów regulowania zobowiązań. Konsolidacja zadłużenia to jedno z najciekawszych narzędzi do ochrony interesów gospodarstwa domowego przed wejściem w spiralę zadłużenia. W artykule zobaczysz, kiedy konsolidacja zadłużenia jest właściwie niezbędna.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

To operacja, w której spłacasz wiele zobowiązań jednym, konkretnym kredytem w wybranej przez siebie instytucji. Konsolidacja zadłużenia jest prosta teoretycznie, a w praktyce wymusza opracowanie pewnej strategii. Przede wszystkim, jakie zobowiązania możesz spłacić kredytem gotówkowym konsolidacyjnym? W praktyce to karty kredytowe, limity na rachunku osobistym, klasyczne pożyczki gotówkowe w firmach pożyczkowych i bankach komercyjnych. Kredytobiorca, który chce samodzielnie przeprowadzić konsolidację bardzo często boryka się z formalnymi problemami. Dlaczego? Kontakt z wieloma kredytodawcami jednocześnie jest utrudniony. Wielu doradców w parabankach przekłada terminy spotkań, aby po prostu klient tak szybko nie zrezygnował z umowy. Sam fakt rozwiązania umowy z bankiem komercyjnym lub parabankiem jest często problematyczny. Z tego powodu lepiej wykorzystać wsparcie nowego pożyczkodawcy, u którego przechodzisz konsolidację. Pracownik danej instytucji finansowej dopełni formalności za ciebie, a ty otrzymasz potwierdzenie z zamknięciem wszystkich zobowiązań.

Zalety konsolidacji zadłużenia

W konsolidacji chodzi przede wszystkim o ograniczenie kosztów przelewów, o lepszą organizację budżetu domowego, a także o obniżenie miesięcznej raty. Koszt konsolidacji nie jest bardzo duży, chociaż należy liczyć się z wydłużeniem terminu spłaty w zamian za niższe raty miesięczne. Konsolidacja zadłużenia jest niezbędna w gospodarstwach domowych, gdzie doszło do ograniczenia dochodów, zmiany umów lub do innych wypadków losowych. Konsolidacja zadłużenia przeprowadzona w okresie niskich stóp procentowych jest najlepszym rozwiązaniem. Warto spłacać drogie kredyty tańszymi i to praktycznie w każdym przypadku. Lojalność u pożyczkodawców oczywiście się liczy przy kolejnych negocjacjach, ale w praktyce lepiej obserwować cały czas oferty kredytowe i manipulować oprocentowaniem. Konsolidacja zadłużenia to czynnik ochrony kredytobiorcy przed wejściem na ścieżkę spirali zadłużenia. To jeden z największych problemów gospodarstw domowych w Polsce, który prowadzi do utraty majątku rodzinnego, głównie nieruchomości, czy innych poważnych zabezpieczeń. Przed konsolidacją warto poznać niezależnych doradców, a nawet oferty wyspecjalizowanych firm oddłużeniowych. Dzięki temu zwiększasz szanse dopasowania odpowiedniej oferty.

Korzystanie z niezależnego doradcy to najlepsza perspektywa przy konsolidacji

Spłata jednego kredytu jest znacznie lepsza od obserwacji wielu zobowiązań zróżnicowanych pod względem stawek i ostatecznych terminów. Kiedy zauważysz, że nie radzisz sobie z różnymi ratami poszukaj informacji o ofertach konsolidacji zadłużenia. Samodzielne dopełnienie formalności przy zamykaniu innych kredytów jest trudne. Lepsza opcja to wykorzystanie sprawdzonego specjalisty. Konsolidacja zadłużenia to większy komfort psychiczny.